Рейтинг CMS Joomla.
Шаблоны joomla 3 скачать бесплатно.
Logo
values
Facebook YouTube
Ви тут: ГоловнаПРЕС-ЦЕНТРНовини компаніїПерший розподільчий пункт, зведений у Сумах 90 років тому, досі в роботі

Це – унікальна будівля, яка пам’ятає часи, коли Суми тільки починали сяяти. Перший розподільчий пункт (РП-1), який розташований на розі вулиць Троїцької та Привокзальної напроти ФЦ «Барса», функціонує й сьогодні. Його архітектура збереглася до наших часів, хоча в цьому році РП-1 виповнилося 90 років! Яка ж його історія?

Електроенергетика міста Суми бере свій початок ще з дореволюційних часів. Про це свідчить заява власника електротехнічної майстерні міста Суми Кайданського Едуарда Лукича, який 13 листопада 1899 року звернувся з проханням в міську управу про надання йому дозволу електрифікувати центральну частину міста.

Зусиллями Кайданського у 1902 році введена в роботу перша міська електростанція. Місце для її будівництва обрали на початку вулиці Троїцької на місці злиття річки Сумки з річкою Псел.

Перша міська

Це зручне розміщення дозволяло забезпечити парові машини електростанції необхідною кількістю води, а невелика відстань до основних споживачів електричної енергії в центральній частині міста здешевлювала спорудження електричних мереж, особливо в початковий період їх будівництва. Електростанція і електричні мережі від неї були збудовані за кошти Кайданського і належали йому на правах власності.

На електростанції встановили два парові локомобілі фірми «Вольф». Перший з них при тиску водяної пари 10 атмосфер мав потужність 75 кінських сил, другий — при тиску водяної пари 12 атм розвивав потужність 100 к.с. Перший локомобіль приводив у дію динамомашину німецької фірми «Ламайєр» потужністю 50 кВт, а другий — динамомашину російського товариства німецької «Всеобщей компании электричества» потужністю 85 кВт.

На електростанції була встановлена акумуляторна батарея ємністю 150 ампер-годин іспанської фірми «Тюдор». В окремій будівлі – допоміжний нафтовий двигун Аугсбургського заводу «Дизель» потужністю 80 к.с.

У 1928 році на міській електричній станції був введений в дію ще один дизель з генератором потужністю 150 кВт. Продовжувалось спорудження електричних мереж міста. В 1929 році був введений в роботу перший розподільчий пункт (РП-1) на вулиці Троїцькій.

РП1

Це дало можливість розвитку електричних мереж міста від теплової електричної станції машинобудівного заводу ім. Фрунзе. Довгий час в приміщенні РП-1 розміщувався диспетчерський пункт міських електричних мереж. До цього часу РП-1 і його реконструйоване обладнання знаходиться в роботі.

IMG 4901

Попередні матеріали нашої історичної рубрики читайте за посиланнями:

Чи знаєте ви, як зароджувалася енергетика Сумщини?

Як починала сяяти Сумщина?

Енергетична галузь Сумщини у післявоєнний період (1944-1970 роки)

Енергетична галузь Сумщини у післявоєнний період (1944-1970 роки): ІІ частина

Сільська електроенергетика Сумщини (1950-1978 роки)

Як розвивалася сільська електроенергетика Сумщини: ІІ частина

Коли Сумську область повністю електрифікували?

Історичні моменти: створення служб і відділів на енергетичних підприємствах Сумської області

Комплексні підприємства електричних мереж (1978-1995 роки)

Джерело: Енергетика Сумщини. Погляд крізь сторіччя: Збірник історико-краєзнавчих матеріалів. К.: ВД «Фолігрант», 2016. – 216 с., іл.ГОЛОВНА

ТОВАРИСТВО

СПОЖИВАЧАМ

АКЦІОНЕРАМ

ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

ОНЛАЙН ЗВЕРНЕННЯ

ПРЕС-ЦЕНТР

КОНТАКТИ