Відповіді на часті питання (для юридичних споживачів)
ПРО ДОГОВОРИ
У разі виникнення у споживача заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію, сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, укладають договір щодо реструктуризації заборгованості. При цьому оформлюється графік погашення заборгованості, який є додатком до цього договору.
Укладення сторонами та дотримання споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє споживача від оплати поточного споживання електричної енергії.
ПРО РОЗРАХУНКИ ЗА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ
Згідно затверджених Правил користування електричною енергією, розрахунки споживача за спожиту електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до Порядку розрахунків, який є невід’ємною частиною договору про постачання електричної енергії.
У разі виникнення у споживача сумніву в правильності показів розрахункових засобів обліку або визначення суми в пред'явленому до оплати документі щодо оплати електричної енергії споживач подає про це заяву постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації).
Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевірити рахунок на оплату, а в разі потреби протягом 20 днів провести технічну перевірку та/або експертизу розрахункових засобів обліку відповідно до встановленого цими Правилами порядку та повідомити споживача про результати.
У разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. У цьому разі відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.
Після встановлення факту наявності підстав для застосування відключення та попередження споживача про відключення не пізніше ніж за три робочих дні, припинення електропостачання буде виконано з живлячих центрів.
У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656.
У разі тимчасового порушення розрахункового обліку електричної енергії не з вини споживача обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення розрахункового обліку до дня відновлення розрахункового обліку, за згодою сторін, може бути визначений на підставі показів технічних (контрольних) засобів обліку або розрахований постачальником електричної енергії за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії попереднього розрахункового періоду до порушення розрахункового обліку або наступного після відновлення розрахункового обліку періоду.
У випадку тимчасового безоблікового споживання з оформленням відповідного договору про постачання електроенергії розрахунок вартості електричної енергії проводиться виходячи з даних про дозволену потужність споживача, кількості днів та годин роботи електроустановок із застосуванням роздрібного тарифу на електроенергію.
Відповідно до Порядку розрахунку, який є невід’ємною частиною договору про постачання електричної енергії рахунок на оплату електричної енергії, спожитої впродовж звітного розрахункового періоду (остаточний розрахунок), та рахунок на оплату заявленого обсягу споживання електричної енергії на найближчий наступний розрахунковий або плановий період (авансовий платіж або попередня оплата) у разі, коли договором про постачання електричної енергії передбачено виставлення рахунків на авансовий платіж або попередню оплату, надаються постачальником електричної енергії одночасно в день надання споживачем акту про прийняття – передавання електричної енергії. У таких рахунках обов'язково зазначається кінцева дата їх оплати згідно з договором про постачання електричної енергії.
Споживач має право перейти на розрахунки за спожиту електричну енергію по багато функціональному приладу обліку (електролічильнику) для того, щоб мати можливість розраховуватись згідно з тарифами, які залежать від часу доби. В Україні існує декілька видів диференціювання тарифів на електроенергію за періодами часу доби для юридичних споживачів.
Вибір виду тарифу здійснюється споживачем, зазначається у договорі та може бути змінений у порядку, передбаченому договором, але не частіше ніж один раз на рік. Споживач має право на зміну виду тарифу у разі зміни значення тарифних коефіцієнтів, які використовуються для визначення рівня ставок тарифів, диференційованих за періодами часу.
За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання, розрахунки здійснюються за одним тарифом.
У таблиці 1 наведено коефіцієнти для диференційованих за періодами часу тарифів.
Таблиця 1.
Коефіцієнти для тризонних тарифів, диференційованих за періодами часу (постанова НКРЕ від 20.12.2001 № 1241 зі змінами ):
Період часу |
Тривалість періоду, годин |
Тарифні коефіцієнти |
Нічний ( 24.00 –7.00) |
7 |
0,25 |
Напівпіковий (7.00 –8.00; 11.00-20.00; 23.00-24.00) |
11 |
1,02 |
Піковий ( 8.00-11.00; 20.00-23.00) |
6 |
1,8 |
Коефіцієнти для двозонних тарифів, диференційованих за періодами часу (постанови НКРЕ від 20.12.2001 №1241 зі змінами):
Період часу |
Тривалість періоду, годин |
Тарифні коефіцієнти |
Нічний ( 23.00 –7.00) |
8 |
0,35 |
Денний ( 7.00-23.00) |
16 |
1,8 |
ПРО ВІДКЛЮЧЕННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ ПОСТАЧАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

ПРО СПЛАТУ ПЕНІ
Сплата пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань обумовлена Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Крім того, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу Кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інше не встановлено договором або Законом. Також, зазначені нормативно-правові акти не передбачають звільнення споживача від нарахування вказаних складових у з'язку з проведенням закупівлі за державні кошти.
ПРО ЛІЧИЛЬНИКИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ
Під час купівлі засобу вимірювальної техніки споживач має керуватися "Рекомендаціями щодо технічних характеристик ЗВТ (лічильників) для застосування на території ліцензованої діяльності АТ "Сумиобленерго", у відповідності до п. 6.8 розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 311 від 14.03.2018.
ПРО ЗНЯТТЯ ПОКАЗІВ ЛІЧИЛЬНИКА
Відповідно вимог Правил користування електричною енергією Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право:
- • на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку;
- • на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого Правилами користування електричною енергією порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Відповідно вимог Правил користування електричною енергією Споживач зобов’язаний:
- • забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників постачальника електричної енергії та/або відповідальних представників підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору про постачання електричної енергії.
ПРО АКТИ
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень Правил користування електричною енергією або умов договору про постачання електричною енергією на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушення.
Хочемо звернути Вашу увагу на те, що визначаючи суму за актом про порушення, енергопостачальник фактично розраховує обсяг та вартість товарної продукції (електроенергії), яка не обрахувалась лічильником споживача внаслідок порушення останнім Правил користування електроенергією та умов договору. Даний розрахунок проводиться у відповідності до вимог спеціальної методики, розробленої НКРЕКП. В залежності від виду та характеру порушення, вказаного в акті, застосовуються різні алгоритми методики.
НЕПОБУТОВІ СПОЖИВАЧІ.

Для укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії Споживач повинен подати АТ "Сумиобленерго" письмову заяву (засобами поштового або електронного зв’язку) та документи, визначені КСР, за 20 робочих днів до бажаної дати початку отримання послуг з розподілу електричної енергії (п. 11.3.2 КСР).
Форма заяви на укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розроблена АТ "Сумиобленерго", розміщена на офіційному веб-сайті у доступному для перегляду та завантаження форматі і є додатком 1 до даного Порядку (п. 11.3.3-11.3.4 КСР). У заяві про укладення договору зазначається місцезнаходження об'єкта, реквізити заявника та наявність чинного паспорту точки розподілу (абз. 2 п. 2.1.7 ПРРЕЕ).
Згідно п. 11.3.5 КСР до заяви споживачем додаються документи визначені п. 2.1.7 ПРРЕЕ.
Пунктом 2.1.7 ПРРЕЕ встановлено:
- заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об’єкта та реквізитів заявника та наявності чинного паспорту точки розподілу;
- для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР;
- для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті);
- копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу електричної енергії (у разі відсутності об'єкта споживача). У разі укладення за двома та більше об'єктами споживача одного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживач подає документи, передбачені цім підпунктом за кожним із об'єктів споживача;
- копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо), за необхідності;
- копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов'язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об'єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);
- довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії окремо за кожною площадкою вимірювання споживача;
- та інші документи, за необхідності, які передбачені вимогами чинного законодавства.
Окрім того, згідно розділу IV п. 1.4 та п. 3.1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Міністерством палива та енергетики України № 258 від 25.07.2006, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1143/13017, споживачу, що не є побутовим необхідно надати:
- копію розпорядчого документу про призначення особи, відповідальної за електрогосподарство, з перевіркою знань та присвоєння групи з електробезпеки для обслуговування електроустановок;
- копії протоколів вимірювання електричного обладнання.
Згідно п. 4.27 ПРРЕЕ, у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов’язаний повідомити АТ "Сумиобленерго" про намір припинити дію договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до заявленого дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Згідно п. 2.1.7 ПРРЕЕ для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи такі документи:
1) заяву про укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії із зазначенням місцезнаходження об’єкта та реквізитів заявника та наявності чинного паспорту точки розподілу;
2) для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР;
3) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об’єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу електричної енергії (у разі відсутності об’єкта споживача);
4) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо);
5) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов’язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об’єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);
6) довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії окремо за кожною площадкою вимірювання споживача (крім побутових споживачів).
У разі укладення за двома та більше об’єктами споживача одного договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживач подає документи, передбачені підпунктом 3 цього пункту, за кожним із об’єктів споживача.
Відповідно до вимог п. 2.3.15 ПРРЕЕ за заявою споживача можливе використання електричної енергії без встановлення засобу вимірювальної техніки (для виконання тимчасових робіт) за умови укладення відповідно до вимог цих Правил договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та укладення відповідного договору про постачання електричної енергії з електропостачальником:
1) на строк до 30 діб у разі, якщо у замовника відсутня технічна можливість встановити засоби вимірювальної техніки електричної енергії через відсутність пристосованого для цього приміщення, сумарною потужністю у точці приєднання не більше 5 кВт для побутових споживачів та не більше 50 кВт для непобутових споживачів;
2) на строк до 1 року, якщо встановлення засобів вимірювальної техніки електричної енергії недоцільне внаслідок використання електричної енергії для електроустановки потужністю до 0,1 кВт.
Зазначені договори укладаються на строк тимчасового використання електричної енергії, строк дії яких може бути одноразово продовжений на такий же строк, якщо споживач не менше ніж за 2 робочі дні до закінчення строку дії договорів звернувся щодо продовження строку тимчасового використання електричної енергії. Строк дії договору про постачання електричної енергії споживачу може бути продовжений лише після продовження строку дії договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
При тимчасовому використанні електричної енергії споживачем без встановлення засобу вимірювальної техніки функції постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи розподілу.
Обсяг використаної електричної енергії визначається оператором системи розподілу (постачальником послуг комерційного обліку) виходячи з потужності струмоприймачів споживача та часу їх роботи.
Підключення струмоприймачів споживача здійснюється АТ "Сумиобленерго" після укладення договорів, наявність яких передбачена ПРРЕЕ.